Asystent rodziny to pracownik ośrodka pomocy społecznej, który pomaga rodzinom, mającym trudności w prawidłowej opiece i wychowaniu dzieci.
Asystent rodziny, pracuje bezpośrednio z członkami rodziny, wykonując zadania określone w Ustawie z dnia 09 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Asystent rodziny, m.in.:
- pomaga rozwiązywać problemy opiekuńczo-wychowawcze z dziećmi (np. prowadzi indywidualne konsultacje wychowawcze dla rodziców, motywuje do udziału w zajęciach dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych);
- pomaga rozwijać umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego (np. przeprowadza treningi: budżetowy i porządkowy);
- motywuje do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, pomaga w poszukiwaniu pracy i utrzymaniu zatrudnienia;
- udziela wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych;
- informuje jak organizować czas wolny, oraz z jakich dodatkowych zajęć mogą skorzystać dzieci;
- edukuje, w zakresie przysługujących praw, ułatwia kontakty ze specjalistami, wyjaśnia niezrozumiałe dla klienta zagadnienia, pomaga pisać pisma urzędowe;
- w sytuacji dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, wspiera rodziców w działaniach, zmierzających do powrotu dziecka do rodziny biologicznej.
Asystent rodziny prowadzi działania w porozumieniu z pracownikiem socjalnym, a w przypadku umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej, także z koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej.
Ponadto, współpracuje z innymi instytucjami i specjalistami realizującymi działania na rzecz dziecka i rodziny.
W razie konieczności podejmuje działania interwencyjne i zaradcze, w tym informuje Policję i Sąd Rodzinny, gdy bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone.