– ZASZCZEP SIĘ

DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie skorzystał ze szczepienia przeciw COVID-19, może bez przeszkód przyjąć cały cykl darmowych szczepień w Polsce. Szczepienia przeciw COVID-19 ratują zdrowie i życie. Lepiej wyszczepione populacje charakteryzują się mniejszą częstością infekcji, hospitalizacji, w tym na oddziałach intensywnej terapii, a także zgonów. Ponadto, w lepiej wyszczepionych populacjach tempo dalszego mutowania koronawirusa jest znacznie mniejsze, a tym samym ryzyko pojawienia się kolejnych wariantów tego patogenu jest niższe. Szczepiąc się, chronisz zdrowie i życie, zmniejszasz przeciążenie opieki zdrowotnej i hamujesz dalszy rozwój wirusa.

KTO MOŻE SIĘ ZASZCZEPIĆ?

 1. dzieci powyżej 5. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 21 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.
 2. dzieci powyżej 12. roku życia – szczepienie podstawowe: 2 dawki podawane w odstępie 28 dni. Dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia.
 3. dorośli – szczepienie podstawowe:
  • szczepionka wektorowa Covid-19 Vaccine Jannsen (Jannsen/Johnson&Johnson) –
   1 dawka szczepionki, dawka przypominająca co najmniej 2 miesiące od zakończenia podstawowego szczepienia,
  • szczepionka wektorowa Vaxzevria (AstraZeneca) – 2 dawki podawane w odstępie od 4 do 12 tygodni, dawka przypominająca co najmniej 5 miesięcy od zakończenia podstawowego szczepienia,
  • szczepionka białkowa Nuvaxovid (Novavax),
  • szczepionki mRNA Pfizer, Moderna.

JAK SIĘ ZASZCZEPIĆ?

Aby skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19, potrzebny jest dowód potwierdzający tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Za każdym razem w miarę możliwości należy posługiwać się tym samym dokumentem, a personel kwalifikujący do szczepienia ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Wszystkie informacje w języku ukraińskim dotyczące szczepień wraz z wykazem punktów szczepień są dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl

logotypy