Informacja Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dotycząca polityki informacyjnej i struktury organizacyjnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń rodzinnych. CZYTAJ TUTAJ
Wnioski o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miechowie informuje, iż od 1 lipca 2024 roku można składać wnioski o zasiłek rodzinny na okres zasiłkowy 2024/2025 wyłącznie w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu Em@ptia https://empatia.mpips.gov.pl)
Natomiast od dnia 1 sierpnia 2024 roku będzie można złożyć wnioski w tradycyjnej papierowej formie w siedzibie tut. Ośrodka ul. Szpitalna 1, Miechów.
Informujemy również, aby zachować ciągłość w pobieraniu świadczeń wnioski należy złożyć do 31 sierpnia 2024 w siedzibie Ośrodka w godzinach od 7:00 do 15:30.
Kryterium dochodowe uprawniające do przyznania zasiłku rodzinnego wynosi 607 zł/os, lub 764 zł/os w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wnioski można pobrać w w siedzibie tut. Ośrodka lub ze strony internetowej:
Wszystkie informacje można uzyskać w siedzibie GOPS Miechów lub pod nr 41 38 211 65, 41 38 211 71 w godz. 7.00-15.30 od poniedziałku do piątku.
Świadczenia rodzinne
Wnioski o świadczenia rodzinne złożone do dnia 31.08.2023 r. (po pozytywnej weryfikacji), będą wypłacone do 30.11.2023 r., w przypadku wniosków składanych we wrześniu i październiku wypłata następować będzie do ostatniego grudnia 2023 r. W przypadku wniosków składanych od 01.11.2023 r. wypłata następować będzie do końca lutego 2024 r.
Wnioski o świadczenia rodzinne są dostępne poniżej w zakładce „WNIOSKI DO POBRANIA”.
Szczegółowe informacje dotyczące prawa do wyżej wymienionych świadczeń dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem http://www.mpips.gov.pl/
Jednocześnie przypominamy o rozszerzeniu katalogu okoliczności uznawanych za utratę dochodu przy ustaleniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego – obniżenie wynagrodzenia z tyt. zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z okolicznościami dot. COVID-19 – szczegółowe informacje w zakładce „AKTUALNOŚCI”.
RODZAJE I WYSOKOŚĆ ŚWIADCZEŃ RODZINNYCH ORAZ KRYTERIA UZYSKANIA
ŚWIADCZENIAMI RODZINNYMI SĄ:
- Zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego
- Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka
- Świadczenia opiekuńcze:
- zasiłek pielęgnacyjny
- świadczenie pielęgnacyjne
- specjalny zasiłek opiekuńczy
- Zasiłek dla opiekuna jako świadczenie będące realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. akt TK akt K 27/13.
- Świadczenie rodzicielskie
Świadczenia rodzinne przysługują:
- obywatelom polskim;
- cudzoziemcom:
do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego
jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolita Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym przebywającym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielanego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013r. o cudzoziemcach (Dz.U. poz. 1650), lub w związku z uzyskaniem w Rzeczpospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
- ZASIŁEK RODZINNY
Zasiłek ten ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.
Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
- 95,00 pln na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia
- 124,00 pln na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia
- 135,00 pln na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia
Prawo do zasiłku rodzinnego i jego dodatków przysługuje:
- rodzicom, jednemu rodzicowi lub opiekunowi prawnemu dziecka
- opiekunowi faktycznemu dziecka (jeżeli wystąpił do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka)
- osobie uczącej się (pełnoletniej, uczącej się, niepozostającej na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sadowym lub ugodą sądowa prawa do alimentów z ich strony)
Zasiłek rodzinny przysługuje osobom wymienionej w pkt. 1 i 2 do ukończenia przez dziecko:
- 18 roku życia lub
- nauki w szkole jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, albo
- 24 roku życia jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniem niepełnosprawności.
Osobie wymienionej w pkt. 3, zasiłek przysługuje pod warunkiem kontynuowania nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.
Zasiłek rodzinny nie przysługuje jeżeli:
- dziecko lub osoba ucząca się pozostaje w związku małżeńskim
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej
- osoba ucząca się zostało umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie
- pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko
- osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenia alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
- rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje
- ojciec dziecka jest nieznany
- powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone
- sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka
- członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego zależne jest m.in. od kryterium dochodowego. Zasiłek rodzinny przysługuje jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674,00 pln. W przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności zasiłek rodzinny przysługuje jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 764,00 pln.
DODATKI DO ZASIŁKU RODZINNEGO:
- Dodatek z tytułu urodzenia się dziecka
- Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego
- Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
- Dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej
- Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego
- Dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkle poza miejscem zamieszkania
- Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego
Dokumenty do pobrania:
Scan zaświadczenie od pracodawcy dochód za drugi miesiąc
Zaświadczenie o dochodzie za drugi miesiąc